Każdy, kto chce zdrowo się odżywiać, musi pilnować, by w jego diecie pojawiały są produkty bogate w magnez. Dlaczego to takie ważne? W czym jest magnez?
Dlaczego magnez w pożywieniu jest ważny?
Magnez to ważny makroelement zdrowej i zbilansowanej diety. Wpływa na funkcjonowanie organizmu i usprawnia wiele procesów zachodzących w nim. Dzięki optymalnej ilości magnezu lepiej działa nasza odporność, więc rzadziej łapiemy infekcje i chorujemy. Magnez dobroczynnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i nerwowy. Wspiera pracę serca. Normuje poziom glukozy we krwi i chroni przed depresją. Poza tym sięgając po produkty bogate w magnez, można obniżyć stres i wyregulować ciśnienie tętnicze krwi. Magnez przeciwdziała powstawaniu złogów, więc zachowując jego optymalny poziom, można ochronić się przed kamicą dróg moczowych i żółciowych. Jednak jego przyswajalność jest bardzo niska. Dlatego, aby nie narazić się na niedobory, to magnez w jedzeniu musi się znaleźć w odpowiedniej ilości.
Jakie są najlepsze źródła magnezu?
Ten pierwiastek możemy dostarczyć organizmowi na wiele różnych sposobów. Najprościej jest postawić na suplementację, zwłaszcza że środki z magnezem można nawet nabyć bez recepty. Takie źródła magnezu należy jednak brać pod uwagę w ostateczności i tylko w porozumieniu ze swoim lekarzem. O wiele lepiej postawić na magnez w pożywieniu, ponieważ w ten sposób nie wyrządzimy krzywdy organizmowi. Suplementy z kolei na jedno mogą pomóc, na inne zaszkodzić. Zatem w jakich produktach jest magnez? Aktualnie za najlepsze źródło magnezu uznaje się pestki dyni. Mogą stanowić naszą przekąskę, ale sprawdzają się jako dodatek do sałatek i różnego typu dań. Pestki dyni komponują się świetnie jednakowo ze słodkimi, jak i słonymi potrawami. Często pojawiają się w musli i pieczywie. Poza tym produkty bogate w magnez i potas to wszelkiego typu kasz. Szczególnie polecana jest kasza gryczana, ponieważ zawiera spore ilości wapnia, fosforu i krzemu. W magnez produkty bogate są takie jak kakao, gorzka czekolada, płatki owsiane i migdały. Nie zapominajmy też o owocach i warzywach. Owocami, które dostarczają sporej ilości magnezu, są banany, grejpfruty, figi i truskawki. W codziennej diecie warto też korzystać z awokado, szpinaku, jarmużu, sałaty i botwiny. Warzywa strączkowe to grupa produktów zawierająca duże ilości magnezu, więc warto po nie sięgać. Wskazane jest jedzenie pieczywa zbożowego, w tym na przykład chleba żytniego razowego i chleba graham. Nie zapominajmy również, że tym, co ma dużo magnezu, jest wysoko zmineralizowana woda pitna. Wystarczy sięgać po jakościowe wody, by uzupełnić dzienne zapotrzebowanie swojego organizmu.
Jak zadbać o odpowiednią ilość magnezu w pożywieniu?
Magnez jest bardzo ważny dla prawidłowego działania naszego organizmu. Niedobór tego pierwiastka może prowadzić do zmęczenia, problemów z zasypianiem i bólów głowy. W dłuższej perspektywie będziemy bardziej podatni na stres, infekcje i rozwój poważnych schorzeń. Nadmiar magnezu w diecie też jest szkodliwy. Jego podwyższone stężenie może prowadzić do zaburzeń pracy serca, nudności, czy obniżenia ciśnienia tętniczego. Dlatego musimy zadbać o jego optymalną ilość w pożywieniu. Czasami jest to trudne, zwłaszcza jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy. W takich sytuacjach przydaje się wsparcie dietetyka lub catering dietetyczny. Dietetyk może opracować dla nas skuteczny plan żywieniowy. Nam zostanie przygotowywanie posiłków. Z kolei catering dietetyczny gwarantuje dostęp do gotowych dań. Będą dostarczane każdego poranka, więc zapewniają wygodę i oszczędność czasu. Znika obowiązek robienia zakupów i gotowania. W dodatku dieta pudełkowa jest pełnowartościowa i zbilansowana, więc dostarczymy organizmowi nie tylko magnezu, ale też wielu innych składników odżywczych. Potrzebujemy ich do tego, by organizm działał bez zarzutu i był w stanie stawić czoła trudnościom dnia codziennego. Pamiętajmy też, że zdrowa i zbilansowana dieta wpływa dobroczynnie na wygląd zewnętrzny i samopoczucie.