Kolonoskopia to inwazyjne badanie endoskopowe, które pozwala na ocenę błony śluzowej całego jelita grubego. Wskazaniem do jego wykonania jest podejrzenie różnego rodzaju zmian chorobowych w jelicie grubym. Profilaktycznie kolonoskopia jest zalecana u osób po pięćdziesiątym roku życia w celu wykrycia stanów przedrakowych lub wczesnej fazy nowotworu jelita grubego. To skuteczne i dokładne badanie, jednak aby jego wykonanie miało sens, kolonoskopia obraz na monitorze musi dać wyraźny. To oznacza, że osoba, która ma być jej poddana, musi się wcześniej odpowiednio przygotować. Kluczowe jest oczyszczenie narządów z resztek zalegającego jedzenia za pomocą preparatów przeczyszczających i odpowiednio skomponowanej diety. Czy w takich przypadkach warto pomyśleć o pudełkowej diecie przed kolonoskopią? Odpowiadamy!
Jaka dieta przed kolonoskopią?
Dieta przed kolonoskopią powinna być przestrzegana już na siedem dni przed badaniem. To właśnie wtedy należy przejść na lekkostrawne posiłki i zwracać uwagę na porcje spożywanego jedzenia. Najlepiej skupić się na mniejszych objętościowo posiłkach i unikać sięgania po różnego rodzaju pestki i ziarna, a więc przykładowo po pestki dyni i słonecznika, ponieważ często zaburzają obraz na monitorze, a nawet uniemożliwiają wykonanie badania. Dieta przed kolonoskopią powinna oznaczać też rezygnację z jedzenia surowych i owoców, w których znajdują się drobne pestki. Wykluczyć warto pomidory, ogórki, figi, winogrona, maliny, truskawki i kiwi. Ograniczenia związane są z jedzeniem pieczywa z ziarnami, szczególnie z makiem i słonecznikiem. Odradzane jest jedzenie siemienia lnianego, czy buraków, ponieważ mogą zmienić odcień błony śluzowej jelita.
Im bliżej badania, tym bardziej restrykcyjne są wymagania. Dwa dni wcześniej zalecana jest dieta bezresztkowa przed kolonoskopią. Co to oznacza? Co można jeść 2 dni przed kolonoskopią? Posiłki z niewielką ilością błonnika, ponieważ odkłada się w przewodzie pokarmowym. Jeśli chodzi o produkty dozwolone, to dieta 2 dni przed kolonoskopią może obejmować: białe pieczywo, gotowane chude mięso, ryby, makaron, ryż, bulion, kleik i różnego rodzaju kisiele.
Z kolei na dzień przed badaniem warto postawić już na lekkie śniadanie, najlepiej na kromkę chleba z masłem, bułkę pszenną lub jajko na twardo. Po popołudniu konieczne jest przejście na dietę płynną i spożywanie dużej ilości wody. Jeśli pojawi się głód, można sięgnąć po przecedzony bulion lub kisiel. To właśnie wtedy należy zacząć przyjmować środki przeczyszczające od lekarza.
W dniu badania trzeba przestać przyjmować jakiekolwiek płyny na cztery godziny przed kolonoskopią. To dla wielu trudny etap, ponieważ często pojawiają się bóle i zawroty głowy. Za to można ssać landrynki, co może okazać się dość pomocne i złagodzić pragnienie sięgnięcia po wodę.
Czy przed kolonoskopią warto przejść na dietę pudełkową?
Zasady diety przed kolonoskopią nie są skomplikowane, a zastosowanie się do nich sprawi, że badanie przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami. Mimo wszystko sama świadomość, że trzeba przejść takie badanie może być stresujące, więc przełoży się to na problemy ze skomponowanie odpowiedniego jadłospisu, jak i brakiem chęci do gotowania. Dlatego, jeśli nie chcesz się tym zajmować samodzielnie, to podstaw na dietę pudełkową. Firma cateringowa ma doświadczonych specjalistów, którzy chętnie przygotują indywidualny jadłospis dla każdego. W ramach usługi dostarczane będzie lnie tylko lekkostrawna dieta pudełkowa przed kolonoskopią, ale też bezpośrednio po badaniu. Jej utrzymanie sprawi, że nie obciążysz i tak podrażnionych jelit po kolonoskopii, więc szybciej wrócisz też do pełnego zdrowia.