Pokrzywa w odchudzaniu: czy pomaga schudnąć? 

herbata z pokrzywy

Czy pokrzywa jest pomocna podczas odchudzania? O tym, że działa ono leczniczo mówiono już w Starożytności. Roślina pomaga w zwalczaniu wielu dolegliwości, a ponadto wykorzystywana jest jako składnik do niektórych dań. Jednoroczny okaz zielny doceniany jest przez zwolenników medycyny naturalnej. Utrica dioica L. jest trudnym do zwalczenia chwastem, natomiast może okazać się korzystna dla organizmu. 

Jakie są właściwości zdrowotne pokrzywy?

W pokrzywie zwyczajnej znajduje się bardzo wiele czynnych związków biologicznych, wspomagających leczenie niektórych chorób. Badania potwierdzają jej właściwości: 

 • przeciwzapalne,
 • antyalergiczne,
 • przeciwreumatoidalne,
 • antyoksydacyjne,
 • przeciwzakrzepowe, 
 • antybakteryjne, 
 • moczopędne, 
 • sprzyjające obniżeniu poziomu cukru we krwi,
 • obniżające poziom „złego cholesterolu” LDL,
 • antynowotworowe. 

Te cechy sprawiają, iż pokrzywa bardzo dobrze wpływa na organizm, w zależności od tego, z czym dana osoba się zmaga. 

Herbata z pokrzywy na odchudzanie – czy jest skuteczna?

Chciałbyś wiedzieć, czy herbata z pokrzywy ma wpływ na odchudzanie?
Dotychczas przeprowadzone badania udowodniły, że wypijanie naparów z pokrzywy skutecznie wspomaga pracę żołądka, trzustki oraz wątroby.
Z kolei, wprost nigdy nie dowiedziono, że pokrzywa jest odpowiedzialna za spalanie tkanki tłuszczowej. Co ciekawe, to właśnie herbatki z pokrzywą są wybierane przez osoby chcące zrzucić nadprogramowe kilogramy. Pokrzywa ma w składzie sekretynę, która pobudza pracę trzustki oraz produkcję żółci przez wątrobę. Dlatego picie naparu z pokrzyw wpływa na wydzielanie soków żołądkowych oraz przyspieszenie procesu trawienia i kojarzy się wielu osobom jako skuteczny sposób w odchudzaniu. 

Natomiast, jest to wpływ pośredni, ponieważ pokrzywa zmniejsza apetyt oraz zahamuje pochłanianie tłuszczu, z uwagi na obecność błonnika pokarmowego. Picie pokrzywy na czczo odpowiada za pobudzenie metabolizmu oraz za przyspieszenie procesów trawiennych.
Warto również o tym, że pijąc pokrzywę rano można podbudować odporność organizmu.
Z kolei, wypijana w trakcie dnia ugasi pragnienie oraz nawodni organizm, co jest znaczące w upalne dni albo po wzmożonym treningu. 

Jak przygotować napar z pokrzywy? 

Żeby przygotować napar z pokrzywy, potrzebujesz dwóch łyżek suszonych liści, zalanych wrzątkiem. Wystarczy parę minut i herbata będzie gotowa do spożycia. Jeśli chcesz pić pokrzywę w celach odchudzających, to powinieneś wypijać od 2 do 3 szklanek dziennie. Musisz wiedzieć o tym, że picie herbaty z pokrzywy wyreguluje pracę układu trawiennego, dodatkowo działając również antybakteryjnie, co usuwa z organizmu szkodliwe toksyny. 

Pokrzywa zwyczajna to źródło cennych witamin i minerałów, które sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu wielu narządów. Poszczególne substancje bardzo dobrze wpływają na układy: 

 • trawienny, 
 • moczowy, 
 • krwionośny. 

Wprowadzenie pokrzywy do codziennej diety pozwoli również na poprawę kondycji włosów, paznokci oraz skóry. Herbaty z pokrzywy zalecane są w łagodzeniu objawów anemii oraz w stanie ogólnego osłabienia organizmu, z uwagi na to, że podwyższają poziom czerwonych krwinek oraz jednocześnie obniżają poziom cukru we krwi. 

Trzeba jednak pamiętać o tym, że pomimo iż pokrzywa zwyczajna ma tak wiele korzystnych cech, to istnieją pewne ograniczenia w jej spożywaniu. Muszą jej unikać osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami nerek oraz diabetycy. Pokrzywa zmniejsza również krzepliwość krwi, w związku z czym jej spożywanie przy równoczesnym stosowaniu leków na nadciśnienie tętnicze nie jest zalecane. Kobiety, które zmagają się z chorobami narządów rodnych także powinny unikać pokrzywy. W grupie ryzyka pojawienia się przeciwwskazań są także te osoby, które mają zbyt wysoki poziom żelaza w organizmie. 

Picie pokrzywy na odchudzanie – podsumowanie 

Pokrzywa zwyczajna znacząco usprawnia pracę układu pokarmowego i trawiennego, przyspieszając ogólną przemianę materii, co powszechnie kojarzy się z przyspieszeniem odchudzania. Natomiast, ma ona działanie moczopędne, uwalniające organizm z substancji toksycznych. Jest to wiodący mechanizm, niesłusznie kojarzony z bezpośrednim przyspieszeniem procesu odchudzania. Odchudzanie jest możliwe, kiedy poza piciem pokrzywy wprowadzi się dobrze zbilansowaną dietę oraz ćwiczenia dopasowane do aktualnej kondycji zdrowia. Z pewnością, picie naparów z pokrzywy to naturalny detoks.
Z uwagi na to, że pokrzywa hamuje wahania poziomu cukru we krwi, nie pojawia się uczucie głodu, wobec czego rzadziej sięga się po wysokokaloryczne przekąski.