Ketony malinowe – czym są oraz czy mają wpływ na odchudzanie? 

ketony malinowe

Aktualnie sporo mówi się o odchudzaniu. Co więcej, wiele osób interesuje się naturalnymi sposobami, a jeszcze jakiś czas temu chętniej wybierano szybko działające metody, często nie mające nic wspólnego z naturą.  Wśród takich sposobów znajdują się na przykład ketony malinowe, czyli naturalne związki fenolowe, mające zarówno posmak, jak i aromat malin. Ekstrakty z maliny właściwej dostarczają do organizmu składniki odpowiedzialne za odchudzanie. Wynika to z faktu, iż zmniejszają one ryzyko nadwagi. 

Ketony malinowe – czym są?

Te naturalne związki, które znajdują się w ketonach malinowych sprawdzają się nie tylko przy odchudzaniu, ponieważ dodatkowo wpływają korzystnie na działanie układu nerwowego oraz na prędkość przepływu krwi w ciele. Mają one również działanie antyoksydacyjne, a więc ochraniają komórki nerwowe przed negatywnym oddziaływaniem stresu oksydacyjnego, co opóźnia procesy starzenia się. Ketony malinowe powszechnie łączone są z działaniem odchudzającym, z uwagi na to, że podnoszą temperaturę ciała, co doprowadza do spalania tkanki tłuszczowej. Podwyższenie metabolizmu poprawia ogólny poziom energii, a więc podczas kuracji odchudzającej występuje większa motywacja oraz większa chęć do aktywności fizycznej. Ketony malin nad wyraz skutecznie rozbijają tłuszcz w komórkach, co sprawia, że organizm szybciej go spala. Popularne jest wprowadzenie ketonów malinowych do diety albo pod postacią suplementów diety albo poprzez jedzenie maliny bądź żurawiny. 

Ketonów malinowych powinny z kolei unikać te osoby, które na co dzień zmagają się z wysokim tętnem, podwyższonym cholesterolem albo wysokim poziomem glukozy we krwi. Istnieje bowiem ryzyko, że pojawią się u nich takie objawy niepożądane jak: 

  • szybsze bicie serca, 
  • podwyższone ciśnienie krwi, 
  • drżenie ciała, 
  • bardzo mocne obniżenie poziomu cukru we krwi.

Osoby chorujące na cukrzycę również powinny skonsultować się z lekarzem przed tym, jak zaczną swoją dietę opierać na zjawisku ketozy. W metabolizmie ciał ketonowych udział biorą: trzustka, wątroba oraz nerki, co oznacza, że nie należy stosować diety keto, gdy ktoś ma któryś z tych narządów niesprawny. Ketony z malin nie są także polecane w grupie osób z nadciśnieniem oraz wśród astmatyków. 

Czy ketony malinowe mają właściwości odchudzające?

Pomimo wpływu ketonów malinowych na procesy związane ze spalaniem tłuszczu, w dalszym ciągu nie ma zrobionych badań równoznacznie pokazujących, że odchudzanie wyłącznie z ich wykorzystaniem jest możliwe. Nie można natomiast podważyć, że zastosowanie optymalnej diety, w połączeniu z ketonami z malin nie okazałoby się korzystne w zwalczaniu nadwagi. Jeśli ktoś decyduje się na zażywanie ketonów malinowych, to bezwzględnie powinien zapoznać się ze sposobem ich dawkowania oraz przyjmować taką ilość tabletek każdego dnia, aby nie przedawkować tych substancji. Odpowiednie przygotowanie oraz stosowna wiedza na temat odchudzania i wybierania stosownych preparatów to kwestia podstawowa, gdy chodzi o pozyskanie dobrych efektów.