Jakie są korzyści z jedzenia malin w diecie pudełkowej?

maliny w diecie pudełkowej

Maliny to owoce o jakże bogatej historii, które zyskały popularność na całym świecie. W Polsce maliny występują w stanie dzikim (możemy je spotkać w lasach, zaroślach, na zboczach lub na zrębach), ale też nie brakuje osób, które decydują się na ich uprawę w przydomowych ogrodach lub w sadach. Maliny cenione są za walory smakowe i korzystny wpływ na zdrowie. Dlatego pojawiają się w wielu programach żywieniowych, w tym również oferowanych przez catering dietetyczny. Jakie korzyści płyną z ich jedzenia w diecie pudełkowej? Ile kcal mają maliny i jakie są ich wartości odżywcze?

ile kalorii mają maliny

Ile kalorii mają maliny w diecie pudełkowej?

Maliny zaliczamy do niskokalorycznych owoców, więc mogą po nie sięgać nie tylko osoby, które chcą utrzymać zdrową wagę, ale też zrzucić zbędne kilogramy. 100 g malin kcal ma zaledwie 52, więc w praktyce zjedzenie garści malin dostarczy zaledwie kilkanaście kilokalorii. Taka porcja pomaga wzbogacić jadłospis i dostarcza cennych składników, bez obciążania dziennego bilansu kalorycznego, co jest szczególnie ważne na diecie redukcyjnej. W cateringu maliny dodawane są do różnego typu potraw, w tym do sałatek, owsianki, czy jaglanki. W ten sposób wzbogaca się posiłek o naturalną słodycz i sprawia, że klientom łatwiej wytrzymać w diecie i nie sięgać po sklepowe słodycze, które nie wpływają korzystnie na zdrowie.

wartości odżywcze malin

Jakie są wartości odżywcze malin w diecie pudełkowej?

Maliny zawierają cenne składniki odżywcze, które pomagają utrzymać zdrowie organizmu. To dobre źródło błonnika, który pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit i zwiększa uczucie sytości, więc możemy uniknąć podjadania między posiłkami. W maliny dieta bogata pozwala dostarczyć witamin, w tym przede wszystkim cennej dla naszej odporności witaminy C, witamin z grupy B, które wspierają procesy metaboliczne, oraz kwas foliowy, który jest ważny dla układu nerwowego. Maliny kryją w sobie również składniki mineralne, np. potas, wapń, magnez, cynk, selen i żelazo. Kolejnym istotnym składnikiem są fenolowe przeciwutleniacze, czyli związki roślinne o działaniu antyoksydacyjnym, co stanowi ważny element profilaktyki wielu schorzeń. W diecie pudełkowej często wykorzystywane są  właśnie z uwagi na ich działanie ochronne, ponieważ każdy z nas pragnie cieszyć się dobrym zdrowiem i to do późnych lat starości, oczywiście dba się przy tym o optymalną kaloryczność potraw i ich atrakcyjny smak.

100 g maliny składniki odżywcze ma następujące:

  • 1,2 g białka,
  • 0,7 g tłuszczu,
  • 11,9 g węglowodanów,
  • 6,5 g błonnika,
  • 26,2 mg witaminy C,
  • 25 µg kwasu foliowego,
  • 151 mg potasu,
  • 22 mg magnezu.

zalety jedzenia malin w diecie pudełkowej

Co można zyskać na jedzeniu malin w diecie pudełkowej?

Bazując na tym, co już udało nam się ustalić, widać, że obecność malin w diecie pudełkowej dobroczynnie wpłynie na funkcjonowanie organizmu, ponieważ dostarczymy mu cennych witamin i minerałów. Niska kaloryczność malin sprawia, że są one doskonałym elementem diety odchudzającej. Z kolei niski indeks glikemiczny sprawia, że te owoce mogą jeść nawet cukrzycy. Maliny są bogate w witaminę C i inne przeciwutleniacze, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami. To owoce o właściwościach przeciwzapalnych, więc ich regularne spożywanie może pomóc w redukcji stanów zapalnych w organizmie. Poza tym są bardzo smaczne i możemy je wykorzystać w wielu różnych potrawach, sprawiając, że catering dietetyczny nigdy się nie znudzi.