Jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie?

Jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie

Zarówno dietetycy, jak i lekarze powtarzają, że prawidłowe odżywianie jest gwarancją dobrego zdrowia. Tylko co to dokładnie oznacza? Jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie? O jakich zasadach trzeba pamiętać? 

zdrowe odżywianie

Jak zdrowo się odżywiać? Jedz świeże warzywa i owoce 

Na pewno zdrowe odżywianie powinno wiązać się z jedzeniem większej ilości świeżych warzyw i owoców. Są one źródłem wielu witamin, minerałów, czy antyoksydantów. Tych składników nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Zatem warto dopilnować, by w posiłkach nie brakowało warzyw i owoców. Najlepiej jeśli w każdym daniu znajdzie się ich pewna porcja, z naciskiem na warzywa. Drogocenne są dla nas świeże i zdrowe produkty, które pochodzą od sprawdzonych sprzedawców. W sezonie jesienno-zimowym gdy dostęp do jakościowych produktów jest nieco ograniczony, można wspomagać się mrożonkami. Nie tracą swoich właściwości, o ile są przechowywane w odpowiedni sposób. 

Urozmaicony jadłospis nie nudzi się i pozwala dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Dlatego, jeśli ktoś się zastanawia, jak się odżywiać zdrowiej, to odpowiedź brzmi różnorodnie. Warto sięgać po produkty z różnych grup, a więc nie tylko po warzywa i owoce. W codziennym menu nie może zabraknąć produktów pełnoziarnistych, czy tych, które dostarczą białka i zdrowych tłuszczów. Wskazane będzie jedzenie chudego mięsa, ryb, owoców morza, czy nawet nabiału. Do tego oliwa z oliwek, naturalne przyprawy, orzechy, czy jaja. Oczywiście ułożenie urozmaiconego jadłospisu wymaga nieco więcej uwagi i wiedzy. Jeśli ktoś nie wie, jak się za to zabrać, to warto postawić na wsparcie dietetyka. Bardzo wygodną opcją może okazać się catering dietetyczny. Sam jadłospis tworzony jest przez najlepszych ekspertów od żywienia. Z kolei nad przygotowywaniem potraw czuwają doświadczeni kucharze. Dzięki temu trafia do nas smaczna i różnorodna dieta pudełkowa. Profesjonalne firmy cateringowe oferują dietę z wyborem menu, więc dodatkowo można wybrać program pod swoje indywidualne potrzeby lub preferencje. 

fast food

Jak jeść zdrowo? Wyrzucamy z jadłospisu żywność wysokoprzetworzoną

Żywność wysokoprzetworzona jest chętnie przez nas wybierana. O ile fast foody i słone przekąski spożywamy okazjonalnie, to nie ma nic w tym złego. Jednak nadmiar produktów wysokoprzetworzonych może negatywnie odbić się na naszym samopoczuciu i wyglądzie. Pamiętajmy, że zdrowe jedzenie nie obejmuje tego typu artykułów. Niosą tylko puste kalorie, które prowadzą do zwiększenia wagi. Dlatego lepiej z nich zrezygnować i wprowadzić zdrowsze alternatywy.

produkty białkowe

Jedzenie na diecie powinno bazować na produktach białkowych

Zdrowe odżywianie powinno wiązać się z jedzeniem produktów białkowych. Najlepszym źródłem białka są artykuły pochodzenia zwierzęcego. Zatem jedzenie na diecie warto uzupełnić o jaja, mięso drobiowe lub ryby. Świetnym wyborem będzie też białko pochodzenia roślinnego i ono jest polecane szczególnie weganom. Mowa na przykład o komosie ryżowej i nasionach roślin strączkowych.

produkty niezdrowe

Co jest zdrowe? Na pewno nie sól!

Szukając odpowiedzi na pytanie, co jest zdrowe, zauważymy, że lepiej sięgać po zioła i naturalne przyprawy, a nie po sól. Owszem dobrze wpływa na smak potraw, ale jeśli przekroczymy ilość soli w diecie, to zwiększymy ryzyko nadciśnienia tętniczego. To również sól zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Dlatego warto ograniczyć jej spożycie i chętniej sięgać po przyprawy i zioła. Poprawiają smak potraw, a przy tym dodają aromatu i wpływają korzystnie na organizm.

10 zasad zdrowego żywienia zachęca do tego, by odstawić na bok smażone potrawy. Choć są smaczne i szybko je można przygotować, to nadmierne jedzenie smażonego może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Lepiej pomyśleć o alternatywnych możliwościach. Gotowanie na parze, pieczenie lub duszenie potraw jest o wiele zdrowsze. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na smażenie, to lepiej nie nadużywać tłuszczu i postawić na roślinne warianty. Świetnym wyborem będzie też patelnia beztłuszczowa.