Czy karczochy pomagają w odchudzaniu? 

karczochy na odchudzanie

Karczoch zwyczajny to roślina mająca charakterystyczny wygląd, ponieważ jej kuliste kwiatostany otoczone są paroma warstwami grubych liści, które swoim kształtem przypominają łuski. Karczoch ceniony jest za niskokaloryczność, wobec czego uznaje się, że wspomaga odchudzanie. Chcesz poprawić procesy trawienne oraz unormować poziom cholesterolu we krwi? Być może to właśnie karczoch powinien być tym składnikiem, jaki dołączysz do codziennego menu. 

Wyciąg z karczocha – informacje ogólne 

W wyciągu z karczocha znajdują się tak cenne substancje jak:

 • flawonoidy, 
 • garbniki,
 • witamina C,
 • niacyna,
 • witamina A, 
 • magnez,
 • potas,
 • wapń, 
 • fosfor,
 • żelazo,
 • błonnik,
 • sole mineralne. 

W 100 gram karczochów znajduje się zaledwie 47 kalorii, wobec tego uważa się je za jeden z ważniejszych elementów diety odchudzającej. Do  spożywania karczochów zachęca również to, iż bardzo dobrze wpływają na pracę wątroby, równocześnie mając silne działanie oczyszczające. Karczochy mają również działanie moczopędne, co przyczynia się do usuwania zbędnych produktów przemiany materii oraz do unormowania poziom cholesterolu i lipidów we krwi. Osoby, które się odchudzają i zażywają preparaty na bazie karczocha mogą sprawniej kontrolować wagę. Badania dowiodły, że podczas jedzenia karczochów organizm korzysta jedynie z tych zapasów tłuszczów i węglowodanów, które udało mu się nagromadzić wcześniej. 

Dietetycy zaleczają spożywanie karczochów w przypadku, gdy ktoś: 

 • prowadzi nieregularny tryb życia, 
 • ma wysoki cholesterol, 
 • chce poprawić procesy trawienne, 
 • zmaga się z nadmiarem tkanki tłuszczowej. 

Jakie są właściwości zdrowotne karczochów?

Już w Starożytności używano karczochów do walki z niestrawnością, jak i wspomagająco w leczeniu schorzeń wątroby i nerek. Inulina, jeden ze składników, reguluje poziom cukru we krwi, co ułatwia zrzucanie zbędnych kilogramów. Inne składniki działają natomiast ochronnie na wątrobę, doprowadzając do zwiększania wydzielania soków trawiennych oraz pomagają wyregulować procesy trawienia u osób zmagających się z takimi trudnościami. Karczochy polecane są na przykład w diecie osób zmagających się z chorobami jelita grubego. 

Jeśli decydujesz się na spożywanie karczochów w celu zrzucenia zbędnych kilogramów, to musisz wiedzieć,  w jaki sposób prawidłowo jeść karczochy. Przede wszystkim powinny one być obrane, a następnie należy je poddać obróbce termicznej, poprzez ugotowanie albo przyrządzenie w piekarniku. Wiele osób decyduje się jeść pieczone karczochy, ponieważ są prostsze i szybsze w przygotowaniu. Dodatkowo, można również karczochy suplementować, aczkolwiek wybór konkretnego preparatu najlepiej będzie skonsultować z farmaceutą bądź z dietetykiem. Ważne jest to, aby w trakcie przyjmowania suplementów nie przekroczyć określonej dawki. Można też zdecydować się na picie soku z karczocha, natomiast,
żeby przyniósł on odpowiednie skutki, to należy pić go codziennie, dwa razy, po 25 mililitrów soku. Jeśli ma to przynieść korzyści przy odchudzaniu, to sok powinien być wypity od razu po posiłku. Sok z karczocha można kupić w wersji gotowej albo przygotować go samodzielnie. W tym drugim przypadku liście należy umyć dokładnie, pokroić na mniejsze kawałki i gotować przez pół godziny. Można do całości dodać kilka kropli soku z cytryny. Sok po ugotowaniu należy przecedzić i pół szklanki rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1.  

Karczoch na odchudzanie – podsumowanie 

Preparaty na bazie karczocha mają wiele pozytywnych właściwości. Wyraźnie wspomagają pracę wątroby, obniżając poziom cholesterolu oraz lipidów we krwi, co równocześnie normuje pracę układu pokarmowego: wzdęcia i zaparcia pojawiają się rzadziej oraz wyregulowany zostaje rytm wypróżnień. Jak już wspomnieliśmy, karczoch zwyczajny ma silne właściwości detoksykujące, co również  wspomaga odchudzanie.
Oczywiście, trzeba pamiętać, że jedynie karczoch wprowadzony w diecie nie pomoże w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Nie można bowiem zapominać o aktywności ruchowej oraz o prowadzeniu ogólnego, zdrowego stylu życia. Sam wyciąg z karczocha wykazuje o wiele wyższą zawartość substancji odżywczych niż warzywo, wobec czego skuteczność w walce z otyłością jest w tym przypadku zapewniona. Warto więc karczochy uwzględnić w swoim jadłospisie, gdy przygotowuje się dietę odchudzającą.