Białko prawie zawsze kojarzy się z mięsem, dlatego chcąc dostarczyć je do organizmu, trzeba zadbać o właściwą dietę. Pytanie zatem, co z weganami? Czy są skazani na niedobór białka? Otóż nie. Wystarczy regularnie sięgać po produkty roślinne. Ich lista jest całkiem długo, a to oznacza, że jest w czym wybierać i każdy z łatwością znajdzie wśród tych produktów te, które przypadną mu do gustu pod kątem smaku.
Czym jest białko i jaką rolę odgrywa?
Białko jest niezwykle ważne dla każdego organizmu. To związek chemiczny stworzony z aminokwasów. Organizm nie jest w stanie wyprodukować go w oczekiwanej ilości, dlatego tak ważne jest, aby dostarczać je w regularnie spożywanych posiłkach. Białko jest potrzebne przede wszystkim do budowania komórek, a w konsekwencji tego tkanek w ciele. Jeżeli w organizmie brakuje białka, zaczyna spadać masa mięśniowa. Nierzadko dochodzi również do osłabienia odporności.
Osoby, które jedzą mięso, właśnie w ten sposób dostarczają białko do swojego organizmu. Jest ono obecne także w produktach mlecznych. Dziś wiele osób stosuje się do zasad wegańskiego odżywiania, wykluczającego produkty mięsne i odzwierzęce. Muszą one zatem uzupełniać to białko w inny sposób, jedząc produkty roślinne.
Źródła białka w diecie wegańskiej
Białko roślinne jest świetną alternatywą dla białka pochodzenia zwierzęcego. Można znaleźć je w wielu produktach, takich jak na przykład:
- Warzywa strączkowe – czyli dokładniej fasola czerwona, biała albo czarna, groch, soczewica i ciecierzyca. Wykorzystując te produkty można przygotować naprawdę smaczne i wartościowe dla organizmu dania.
- Zboża – są również bardzo dobrym źródłem białka. Najlepszym wyborem jest owies. Nieco mniej białka zawiera mąka pszenna i żytnia. Warto dietę wzbogacić kaszą jaglaną czy komosą ryżową.
- Produkty sojowe – dziś można kupić w sklepach mleko sojowe i jogurty. Są nie tylko akceptowane na tej diecie, ale też ekologiczne.
- Tempehu – to wyrób z nasion soi. Swoją teksturą nieco przypomina mięso. Nie tylko zawiera białko, ale również bardzo dobrze smakuje.
- Tofu – jest smaczne i zarazem zdrowe. Świetnie sprawdza się jako zamiennik nabiału zwierzęcego. To inaczej mówiąc ser, który jest wytwarzany z mleka sojowego. Zawiera bardzo dużo białka.
- Orzechy i pestki – produkty te są bardzo cennym źródłem białka dla wegan. Poleca się przede wszystkim orzechy nerkowca, ziemne, pestki dyni i słonecznika.
Jak widać, nie trzeba jeść mięsa, aby móc regularnie dostarczać organizmowi białko i to w niezbędnej ilości. Dieta wegańska zatem nie szkodzi, a jest zdrowa i bezpieczna.
Podsumowując, dieta wegańska wbrew wszelkim poglądom jest zdrowa i bezpieczna. Co więcej, wcale nie musi wiązać się z niebezpiecznymi niedoborami pokarmowymi. Nawet białko, które dostarcza się do organizmu jedząc mięso, można uzupełnić, sięgając po roślinne odpowiedniki. Ich lista jak widać jest długa. Jeżeli jednak ktoś nie ma czasu na szukanie tych produktów w sklepach, czy tym bardziej na samodzielne przygotowywanie posiłków, powinien rozważyć skorzystanie z cateringu. Coraz popularniejszy catering wegański to najlepszy sposób na utrzymanie białka na odpowiednim poziomie. To też ogromna oszczędność dla portfela.
Źródła: https://www.fitapetit.com.pl/blog/dietetyk-radzi/roslinne-zrodla-bialka-w-diecie-wegetarianskiej